Cílová skupina: 9. ročník ZŠ (po přijímacích zkouškách na SŠ)
Cíl: Práce se škálou hodnot, uvědomění si hodnot, vnímání přirozených změn v hodnotovém žebříčku během dospívání, zaměření na současné vnímání hodnot, vnímání různých pohledů na hodnoty – co vnímáme společně a co rozdílně.
Časová dotace: 45 minut
Pomůcky a zdroje: sada karet Světem hodnot, losovátka, kartičky ze čtvrtky v počtu 10 na skupinu.
Úvod:
Žáci sedí v kruhu, uprostřed rozložené karty Světem hodnot lícovou stranou. Každý si vybere jednu až dvě karty (podle počtu dětí), která ho osloví, v kruhu pak vysvětlí, jak hodnotu vnímá (obecně nebo mikropříběhem, příkladem situace).
Hlavní aktivita:
Žáci rozdělí do skupin ideálně po 4 členech, mají společně vybrat 10 pro ně důležitých hodnot a seřadit je podle důležitosti, diskutovat o pořadí ve skupině. V následujících krocích se snaží dohodnout, které dvě hodnoty (a v dalším kroku další dvě hodnoty, případně na závěr ještě jednu hodnotu) by byli ochotni upozadit ve prospěch hodnot, které ponechají.
Reflexe činnosti:
Jak složité bylo dohodnout se na hodnotách, které vybereme a na jejich seřazení?
V jakých životních situacích se může stát, že musíme nějakou ze svých hodnot na určitou dobu upozadit?
Jak jste se cítili, když jste hodnoty volili na úkor ostatních hodnot?
Jak jste se cítili, když se hovořilo o vynechání hodnoty, která pro tebe konkrétně byla důležitá?
Doporučená navazující aktivita do další hodiny:
Každý žák si sám vybere osm hodnot, které momentálně vnímá jako klíčové.
Možné modifikace (zde je důležitá znalost kolektivu dětí – jaké jsou jejich životní situace a jejich vztahy ve třídě):
Otázky směřující k sebepoznání a mezilidským vztahům: Vnímáš změnu ve svém hodnotovém žebříčku oproti sobě například v sedmé třídě? Vnímáš rozdíly v hodnotových žebříčcích sebe a spolužáků? Změnil se tvůj pohled během této hodiny, kdy jsi měl/a možnost vnímat hodnoty ostatních spolužáků? Jak podle tebe změní vnímání hodnot například situace, kdy někdo: onemocní / přijde o blízkého člověka / přijde o práci nebo o bydlení / on sám nebo někdo blízký se potýká se závislostí, …. . Může lpění na nějaké hodnotě příliš mít na život člověka nebo okolí destruktivní dopad?
Výchova k demokracii: Jak je naše vnímání hodnot ovlivněno životem ve státě, kde žijeme? Jak se může lišit v zemi, kde je válka / hlad / diktatura? Jak mohli vnímat hodnoty lidé například během různých fází světových válek / v roce 1948 / v roce 1968 / v roce 1989?
Reflexe očima pedagogů:
V kruhu děti bezproblémově komunikovaly, byly schopny vyjádřit hodnoty vlastními slovy. Rozdělení do skupin podle losovátek proběhlo v klidu, ve skupinách děti spolupracovaly. Skupinky pracovaly poměrně v klidu, většinou se žáci shodovali, ačkoli na konci aktivity měla každá skupina jiné hodnoty. Během aktivity odebírání kartiček je třeba zdůrazňovat, že jde hlavně o pozorování procesu rozhodování a prioritizace, ne o osobní hodnoty každého z nich. Reflexe spolupráce ve skupině proběhla klidně, žáci neměli problém mluvit.
Nejnovější komentáře