– Webové stránky a online aplikace

V této rubrice najdete užitečné webové stránky a online aplikace využitelné ve školním kariérovém vzdělávání i poradenství.

 

Salmondo

Salmondo je online pomocník pro podporu kariérového poradenství na základních a středních školách. Obsahuje řadu psychologických metod, které žákům pomohou s rozhodnutím o jejich budoucnosti. Ať už jde o testy osobnosti, zájmové orientace, metody vycházející z pozitivní psychologie či ověřené manažerské techniky. Protože jeden test vám neřekne, kým máte být. Kombinace více vhodně zvolených metod však z různých úhlů pohledu napoví, v jaké životní roli můžete být šťastní. Aplikace je placená s nabídkou licencí pro školy. Základní i střední školy v Královéhradeckém kraji mají aktuálně možnost využívat pro své žáky díky spolupráci Salmonda s KÚ KHK licence zdarma.

Můj život po škole

Aplikace Můj život po škole pomůže žákům 2. stupně základních škol a žákům středních škol s výběrem profese, která nejvíce odpovídá představám a především jejich schopnostem. Povolání lze mezi sebou porovnávat a seznámit se tak se všemi informacemi pro co  nejreálnější představu o dané profesi. Ve finanční části lze zjistit, jaké náklady člověka v životě čekají a jak umí hospodařit. Jsme moc rádi, že aplikace je již k dispozici i ve verzi pro Královéhradecký kraj.

C-Game

Projekt C-Game vyvíjí webovou hru stejného jména určenou zejména žákům posledních ročníků základních škol. Hra se odehrává ve virtuálním městě. Žáci město postupně doplňují různými podniky, institucemi a organizacemi, a obsazují v nich vypsaná volná pracovní místa. Seznámí se tak s různými povoláními, která by pro ně mohla být zajímavá, a rozšíří si povědomí o trhu práce. Zároveň během hry odpovídají na jednoduché otázky, díky kterým jim hra může navrhovat možná vhodná budoucí povolání.

Infoabsolvent

S volbou školy, ať už střední nebo vysoké, vám mohou pomoci stránky Národního pedagogického institutu. Žáci si zde mohou udělat i profesní test, který najdou pod záložkou “Otestuj se”.

Centrální databáze kompetencí

Co musím umět a znát, abych mohl vykonávat své vysněné povolání? To Vám řekne Centrální databáze kompetencí pro všechny profese, se kterými pracuje Národní soustava povolání. Kompetence představují souhrn vědomostí, dovedností, schopností, postojů a hodnot umožňující uplatnění a osobní rozvoj, vyjadřují předpoklady k výkonu konkrétních činností.

Emiero testy

Emiero testy měří psychologické preference v tom, jak lidé vnímají svět a dělají svá rozhodnutí. Tyto preference byly odvozeny z typologické teorie navržené Carlem Gustavem Jungem, které publikoval v knize Psychologické typy. Všechny v aplikaci použité výstupy jako popis jednotlivých typologii a příslušejících profesí vycházejí z knihy Osobnostní typologie a Typologie osobnosti, volba povolání, kariéra a profesní úspěch od Michala Čakrta.

Regio Advisor

Online webová aplikace Regio Advisor pomáhá kariérovým poradcům na školách poskytovat hromadně kariérové poradenství a uspokojit tedy všechny žáky. Je pomocníkem při odhalování silných stránek a nastavení cest budoucího směřování žáků, staví kariérové poradenství na potenciálu jedince, pomáhá dětem s rozhodnutím o budoucí škole nebo povolání. Aplikace je placená s nabídkou licence pro školy.

Aplikace Start iD

JCMM Brno přichází s novou aplikací Start iD. Jedná se o jedinečnou webovou aplikaci plně kompatibilní s počítačem, notebookem, tabletem i mobilem. Studenti si mohou zpracovávat své e-portfolio jako podklad pro životopis nebo sebeprezentaci, filtrovat mezi nabídkami brigád, stáží a exkurzí nebo filtrovat v katalogu firem a hledat tu, se kterou by chtěli navázat spolupráci.

Expedice Moje kariéra

Aplikace Expedice kariéra byla vyvinuta jako součást sady pracovních listů Sebepoznání, které jsou primárně určeny pro kariérové poradce působící na základních a středních školách. Aplikace hravou formou pomáhá žákům s mapováním jejich měkkých dovedností. Všechny tři sady pracovních listů – Sebepoznání, Trh práce, Sebeprezentace, které kopírují tři oblasti dovedností pro řízení vlastní kariéry, jsou volně k dispozici na webu Vzdělávání bez bariér. Vydala Infokariéra Plzeň.

Najdi si svoji cestu

Portál Kým čím být připravil pro studenty online interaktivní kurz Najdi si svoji cestu. V rámci tohoto e-learningového kurzu se studenti zabývají svými vlastnostmi, dovednostmi a hodnotami, získané informace jsou poté dostupné ke stažení v podobě portfolia. Kurz obsahuje kvízy, cvičení, audio a video nahrávky, a je dostupný zdarma na webových stránkách Kým čím být.

kariérko.cz

Platforma Institutu kariéry a rozvoje, z. s. se zaměřuje na projekty v oblasti kariérového poradenství a osobního rozvoje mladých lidí s cílem je inspirovat, podporovat a motivovat. Ambicí institutu je, aby se mladí lidé rozhodovali o své kariéře vědomě a s ohledem na své jedinečné nadání a talenty a aktivně získávali nové zkušenosti a dovednosti. Zaměřují se primárně na žáky základních a středních škol, a to nezávisle na lokalitě a rodinném zázemí, ve kterém žijí, nebo oboru, o který mají zájem. Na stránkách najdete medailonky profesí, rozhovory, videa, pracovní listy a nabídku webinářů.

Podnikavost

Posláním portálu Podnikavost je být rozcestníkem v oblasti rozvoje podnikavosti jako klíčové kompetence pro život a osobní prosperitu. Provozovatelem portálu je obecně prospěšná společnost yourchance o.p.s. Jejich smyslem fungování je prosazování potřebných změn v oblasti výuky finanční gramotnosti, principů podnikání a rozvoje podnikavosti žáků základních a středních škol a v oblasti integrace mladých dospělých opouštějících instituce náhradní rodinné výchovy.

Výchova ke ctnostem

Nadace Pangea přináší koncept Výchova ke ctnostem, který v dětech probouzí a rozvíjí vnitřní kvality osobnosti, které jim umožňují projít životem odvážně, aktivně, zodpovědně a spokojeně. Ovlivní klima třídy k lepšímu a vede děti k větší samostatnosti a uvědomělosti ve všech oblastech života. Autoři jsou přesvědčeni o tom, že změna české společnosti k lepšímu je přímo závislá na kvalitě osobnosti dalších generací.
Projekt zahrnuje: Karty ctností, soubor malých kartiček, písničky ke kartám, semináře, webináře či sborník Krajinou ctností.

Aktivity pro výuku volby povolání

Hledáte-li inspiraci, jak obohatit svoji výuku volby povolání či jiné aktivity v kariérovém poradenství, najdete je na stránkách Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje – Poradce v Plzeňském kraji. Je zde představeno unikátní Portfolio aktivit, které má aktuálně rozsah cca 80 vyučovacích hodin s ambicí jej průběžně rozšiřovat. Portfolio aktivit bylo původně vytvořeno v návaznosti na požadavky vyplývající z Rámcového vzdělávacího plánu pro základní vzdělávání. Materiály (pracovní listy) k vybraným aktivitám portfolia jsou k dispozici zde: Praktické pomůcky pro výuku volby povolání

Okořeňte svoji praxi o další techniky a zdroje

Další užitečné pomůcky, náměty a inspiraci najdete na stránkách jihomoravského JCMM pod odkazy Metodiky pro výuku a Materiály pro pedagogy, které jsou součástí výstupu projektu  Kariérové poradenství, Podnikavost a Další Vzdělávání v Jihomoravském kraji.

6 tipů na ledolamky

Krátké rozehřívací aktivity, které „lámou ledy“ při seznamování (nového) kolektivu. Jsou vhodné i jako úvodní aktivity do hodin kariérového vzdělávání. Mohou sloužit k seznámení účastníků, posilují dobré vztahy v kolektivu, uvolňují napětí ve skupině a lze je aplikovat na různé věkové kategorie.

Příprava (online) kariérového portfolia jako výuková aktivita

Úvodní výuková aktivita, jejímž autorem je Petr Chaluš, je určená jako příprava před zavedením žákovských portfolií. Práce s portfoliem ve škole může pomoci se naučit poznávat své dovednosti, plánovat jejich rozvoj, umět je prezentovat. Může také podpořit žáky při rozhodování o další vzdělávací dráze, rozvíjení zájmů i mimo školu, řízení vlastního učení ve škole vztažené k životním a kariérovým cílům. Tato výuková aktivita je vhodná například na druhém stupni základní školy, s úpravami ji lze realizovat i na prvním stupni nebo na střední škole.

Videospoty s tématikou kariérového vzdělávání

Společnost EKS spolu s Jihočeskou hospodářskou komorou připravila krátké videospoty, které mohou být skvělým pomocníkem pro rozproudění diskuse ve třídě na téma kariérové vzdělávání. Každý videospot otevírá jedno téma související se světem práce budoucnosti a je dle slov tvůrců záměrně koncipován trochu provokativně, aby vyvolal další otázky, zvědavost či silné emoce. Po zhlédnutí spotu můžete zkusit volnou diskusi, což je současně i skvělou příležitostí k rozvoji kritického myšlení, můžete se s žáky zaměřit na to, kde lze informace o trhu práce zjistit a jakým způsobem ověřit jejich pravdivost. V každém případě zde platí, že není jen jedna možná odpověď, protože sebelepší predikce nemůže na 100% stanovit, jak bude budoucnost vypadat. Pokud preferujete strukturovanější práci, můžete využít připravené Pracovní listy k videospotům.

Den pro školu

Jedním z nejlepších způsobů, jak přiblížit studentům abstraktní témata ze studijního plánu, je přivést do hodiny člověka z praxe. Doktora do biologie, archeoložku do dějepisu, účetního do matematiky. Vyprávěním svého příběhu mohou pomoci najít motivaci pro další studium, rozšířit obzory a vybrat si další cestu vedoucí k výběru povolání. Hledání takových lidí je ale pro učitele náročné. Den pro školu proto propojuje učitele s dobrovolníky, kteří chtějí pomoci. Příběhem, přednáškou, nebo třeba organizací kroužků po škole.

Malá technická univerzita: Kariérové vzdělávání pro MŠ – 2. ročník ZŠ

Kolegové z Malé technické univerzity nenásilnou formou, v duchu Komenského myšlenky „Škola hrou“, rozvíjí v dětech jejich technické a logické dovednosti. Jednotlivá témata jsou zpracována tak, aby korespondovala se vzdělávacími cíli Rámcového vzdělávacíhp programu, mají detailně zpracovanou strukturu, motivaci úměrnou věku dětí a jednoznačný cíl. Děti si názorně vyzkouší některé fyzikální vlastnosti (např. pevnost), pracují samostatně, ale také ve skupině, jsou kombinovány jednodušší aktivity s náročnějšími. Vzdělávací programy jsou určené pro mateřské školy a pro 1. a 2. třídu základních škol, probíhají v rámci hodinových lekcí nebo projektových dnů, jsou vedené profesionálně proškolenými lektory. Rozvíjí logické myšlení, komunikační dovednosti, prostorovou orientaci a představivost, propojují podporované gramotnosti – matematickou, polytechnickou, digitální, čtenářskou. Programy jsou postaveny na jednotlivých profesích – děti zažijí, jaké je to být např. malý architekt nebo malý energetik.

Malá technická univerzita zároveň nabízí inspirativní semináře, které pedagogům ukazují, jak dětem názorně a jednoduše přiblížit témata z technického a digitálního světa kolem nás. Semináře jsou určeny pro pedagogy mateřských škol a 1. a 2. třídy základních škol a vychovatele ŠD, jsou založeny na praktických a názorných ukázkách. Jsou realizovatelné po celé ČR během celého roku, vedené zkušenými a nadšenými školiteli, obsahují zajímavá a netradiční témata z oblasti polytechnické a digitální gramotnosti. Mají akreditaci MŠMT (každý účastník obdrží osvědčení o absolvování).

 

Pouze v angličtině:

My World of Work

My World of Work jsou stránky zaměřené na britský pracovní trh, nicméně dají se velmi dobře využít (nejen) v hodinách angličtiny na střední škole. Studenti si mohou procházet jednotlivé profese, zjišťovat, jaké je k nim zapotřebí vzdělání, kompetence, jaké jsou možnosti uplatnění.

100 Jobs of the Future

V době, kdy budou dnešní prvňáčci dospělí, s největší pravděpodobností nebude velká část dnešních profesí existovat. Naopak přibudou jiné – a o těch se můžete dočíst právě na těchto stránkách. Určitě zaujmou i dnešní studenty na SŠ a druhém stupni ZŠ.

Just the Job Channel

Další ze zdrojů pro CLIL aktivity na téma kariérového vzdělávání zejména na střední škole – YouTube kanál tentokrát z Nového Zélandu s videomedailonky různých profesí. Podrobnější informace najdete zde.

 

Back to top