– Cizí jazyky

Níže najdete náměty a zdroje materiálů pro CLIL aktivity, jejichž obsahem je kariérové vzdělávání.

CLIL (Content and Language Integrated Learning) je vzdělávacím přístupem, v rámci kterého je vyučován obsah nejazykového předmětu a současně jsou rozvíjeny kompetence v cizím jazyce – odlišuje se tak od běžných hodin vyučovaných v mateřském jazyce žáků, ale také od hodin cizích jazyků jako takových. Více informací zde.

 
Just the Job / El juego de los oficios / Le jeu des métiers / Il gioco dei mestieri

just_the_job

Nakladatelství ELI vytvořilo jednoduchou karetní hru, při které se žáci naučí celou řadu slovíček spojených s různými profesemi. Hra obsahuje tři balíčky po čtyřiceti kartách (40 profesí) – kartičky s obrázky povolání, kartičky s jejich názvy a kartičky s definicemi jednotlivých profesí. V návodu také najdete návrhy na několik her. Každý z balíčků má konkrétní výhody a znaky – barevné obrázky v prvním balíčku vyjadřují význam bez nutnosti překladu, názvy profesí ve druhém balíčku nutí žáky, aby se soustředili na spojitost mezi slovem a obrázkem, fráze na kartičkách ve třetím balíčku dávají učiteli možnost rozvíjet slovní zásobu a vazby vztahující se k danému tématu. Pro začátečníky až pokročilé. Ve francouzštině a italštině dostupné zde, ve španělštině dostupné zde.

 

That’s my job! / Das ist Meine Arbeit! / C´est mon métier! / Esta es mi profesión! / E´il mio Lavoro!

Desková hra, která je vytvořená na základě spojení mezi obrázky, slovíčky a větami. Kromě hrací desky a kostky obsahuje 132 karet rozdělených obdobně jako u předchozí hry – obrázky, slovíčka, popisy profesí. Hra má různé stupně obtížnosti, je vhodná pro začátečníky až středně pokročilé studenty. Kromě angličtiny je dostupná také v němčině, francouzštině, španělštině a italštině zde.

 

pouze v angličtině:

Look Inside Jobs

Knížka nakladatelství Usborne Publishing Ltd. je určena mladším žákům. Profese jsou děleny podle oblastí zájmů dětí a podle typu daného zaměstnání. Obrázky skrývají další informace pod odklápěcími okýnky. Texty odpovídají jazykové úrovni A2. Pokud na stránce www.usborne.com zadáte název knížky, získáte další náměty na aktivity spojené s daným tématem.

 
 

Oxford Read and Discover: Jobs

Publikace z edice zjednodušené četby nakladatelství Oxford University Press (úroveň 2) je vhodná zejména pro CLIL aktivity na základní škole. Obsahuje krátké texty doplněné úkoly, je bohatě ilustrovaná. Metodická podpora pro učitele je k dispozici zde.

 
 
 

Rozmluvíme Česko – Work & Jobs

Nadšený učitel angličtiny z Brna Bronislav Sobotka je autorem kartiček Rozmluvíme Česko, které vám pomohou procvičit mluvený projev. Lze trénovat slovíčka, gramatiku a především komunikaci. Hra Rozmluvíme Česko obsahuje 100 karet, texty jsou včetně českého překladu.

 
 
 

Just the Job Channel

Další zdroj pro CLIL aktivity zejména na střední škole – YouTube kanál tentokrát z Nového Zélandu s videomedailonky různých profesí. Podrobnější informace najdete zde.

Back to top